تبلیغات
وبگاه شهر مصیری و شهرستان رستم - غارت منابع شهرستان رستم در روز روشن و سکونت مسئولان !!!

غارت منابع شهرستان رستم در روز روشن و سکونت مسئولان !!!

نویسنده : احمد نیکنام 1391/11/23 00:50  •    ارسال شده در: بحث های چالشی

غارت منابع شهرستان رستم در روز روشن و سکونت مسئولان !!!

:ابتدا نوشته زیر را بخوانید  

خبرگزاری مهر-مورخ۰۱/۰۴/۱۳۹۱ : فرماندار شهرستان باشت گفت: با اجرا و بهره برداری از سد شیو باشت!!!!!!!!!!!!!، 17 هزار هکتار ازاراضی کشاورزی شهرستانهای باشت و رستم آبیاری می شوند

علی اصغر قلی پور در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: هم اکنون مطالعات مرحله شناخت و فاز اول شامل مطالعات زمین شناسی، هیدرولوژی، لرزه خیزی، زیست محیطی، خاکشناسی، نقشه برداری سامانه های انتقال و مطالعات اجتماعی در اراضی هدف با اعتبار بیش از چهار میلیارد ریال انجام شده است.

وی بیان کرد: مطالعات فاز دوم شامل طراحی تاسیسات و سازه های وابسته هم با اعتبار حدود هفت میلیارد ریال در دست انجام است که پس از اتمام آن این پرو‍ژه کد اجرایی دریافت می کند.

قلی پور اظهار داشت: سد مخزنی "شیو" در 20کیلومتری شمال شرق شهرستان باشت و حدفاصل این شهرستان در استان کهگیلویه و بویراحمد و شهرستان رستم در استان فارس!!!!!!!!!!!! (منطقه مورد مطالعه جهت احداث سد شیو دقیقاًدر شهرستان رستم و کمی بالاتر از پل روستای کناره واقع شده است و هیچ ارتباطی با شهرستان باشت ندارد .) قرار دارد.فرماندار باشت حجم این سد را ۹۶میلیون مترمکعب و ارتفاع تاج آن را 52 متر عنوان کرد و افزود: تاکنون بالغ بر هشت میلیارد ریال اعتبار برای مطالعات سد مخزنی "شیو" در این شهرستان هزینه شده است.قلی پور یادآور شد: تامین آب کشاورزی 17 هزار هکتار از اراضی شهرستان "باشت" و بخشی از اراضی شهرستان "رستم" در استان فارس از اهداف این طرح است.

وی بیان داشت: تامین آب اراضیبآ امامزاده جعفر شهرستان گچساران و تامین آب شرب شهرها و روستاهای شهرستان باشت و صنایع این شهرستان از دیگر اهداف احداث سد "شیو" است.قلی پور تصریح کرد: 700 میلیارد ریال اعتبار برای اجرای این سد پیش بینی شده است.وی با اشاره به حاصلخیز بودن زمینهای این شهرستان، بیان داشت: بهره برداری از این سد تحولی بزرگ در بخش کشاورزی شهرستان باشت ایجاد خواهد کرد.

 مطلب بالا را مدتی قبل بر روی خبرگزاری مهر مشاهده کردم . قبلاْدرسفرهایی  که در سال ۳۸۹و ۹۰ به منطقه پشتکوه رستم و روستای تیرازگون داشتم از زبان مردم آن منطقه شنیده بودم که قرار است برروی رودخانه تنگ شیو حدفاصل پنج روستای تیرازگون (تیرازجان )،گل بابکان ،کناره و بکرعلیا و سفلی سدی ساخته شودو روستاییان منطقه همواره پیرامون جابجایی روستاهای مذکور صحبت می کردند و هریک شنیده های خود را از زبان مسئولان این طرح بیان می کرد

بقیه در ادامه مطلب


و دیدگاه و نظرات خود رادر این رابطه ابراز می کردندلیکن هیچکدام به این موضوع که متولی سد یادشده سازمان امور آب استان کهگیلویه و بویراحمد می باشدسخنی نمی گفتند و یا شاید چیزی در این رابطه نشنیده بودند . البته تصور اینکه سدی و یا هر پروژه ی عمرانی دیگری در یک مکان از شهرستانی و یا استانی ساخته شود و متولی و بهره بردار آن شهرستانی دیگر از همان استان و یا استان مجاور باشد غیر قابل باور است . اینکه سد یک پروژه ملی است  و منافع آن نه تنها نصیب مردم منطقه ی مجاور سد خواهد شد شکی نیست و ممکن است مناطق و استان های مجاور سد هم  از آن بهره مند گردند. امااین موضوع که سدی در شهرستان رستم -شهرستانی با قابلیت فراوان کشاورزی و باغداری- ساخته شود و دست اندرکاران آن و متولیان سد استان مجاور باشند و بخواهند از سفره و خوان مردم  شهرستان رستم به خودشان بذل و بخشش نمایند؛ غیر قابل پذیرش است .شهرستان رستم شهرستانی است نوپا که از دهستان های رستم یک ،رستم دو ،رستم سه و پشتکوه رستم تشکیل شده است و اقتصادتمامی این مناطق مبتی بر زندگی روستایی و عشایری بوده و شغل اکثریت مردم آن کشاورزی ،باغداری و دامداری است .دشت های حاصلخیز رستم یک و دو به شدت با کمبود آب مواجه اند و چنانچه قرار باشد سدی در منطقه رستم ساخته شود باید مردم رستم جهت بهره مندی از مزایا و منابع آب آن در اولویت باشند. 


نمی دانید با خواندن سخنان آقای قلی پور(فرماندار سابق شهرستان باشت در استان کهگیلویه و بویراحمد )چه غم جانکاهی بر وجودم سایه افکند ! نگرانی من نه از ساختن سد است چرا که همواره ساختن خوب و شادی آفرین بوده و هست . غم و اندوه حاصل از این سخنان بدلیل عدم توجه مسئولان و نماینده شهرستانی است که با داشتن ظرفیت های بی شمار و قابلیت های فراوان می بایست منتظر لطف و کرم دیگران باشند .
بی شک هیچ انسان آزاده و میهن دوستی از آبادنی استان ها و شهرستان های دیگر کشورش نگران نخواهد شد ولی به که باید گفت :چراغی که به خانه رواست ...!!!
به که باید گفت :هر ساله بخش زیادی از خاک حاصلخیز رستم به دلیل کم آبی زیر کشت نمی رود و یا هزینه فراوان تامین آب این زمین های با تلمبه های گازوئیلی و برقی کمر کشاورزان را شکسته است !
به که باید گفت :مردم دشت های وسیع و حاصلخیز رستم خود بیشتر از هرکجای ایران عزیر به آب نیازمندند و قطعاًبا توجه به ظرفیت های موجود دربخش کشاورزی و تامین آب این دشت ها، تولید محصول آنها از هرکجای دیگراین خاک پر گهر،فراوان تر است !
متاسفم برای کودکان ،زنان و جوانان بیکار سرزمینم ! هر روز داشته هایشان توسط دیگران به یغما می رود و سکانداران مدیریت شهرستانشان به نظاره نشسته اند و بهانه می آورند؛ که زیر ساخت فراهم نیست وغیرو و غیره .
نمی دانم !دفاع از آب رودخانه تنگ شیو که دیگر تاریخ و آریوبرزن و ...نیست که به بهانه های واهی و پوچ از به یغما رفتنشان جلوگیری نمی کنید!!!
دفاع از سد تنگ شیو دفاع از آب است و شهرستان رستم هم که حاصلخیز است و کم آب ؛پس به چه بهانه ای نشسته اید و نظاره می کنید ؟
سخن را کوتاه می کنم !ما مردم شهرستان رستم بدینوسیله به کلیه مسئولان ذی ربط در شهرستان های رستم و ممسنی ،فرماندار شهرستان رستم ،نماینده شهرستان های رستم و ممسنی در مجلس شورای اسلامی ،بخشداران و سایر دست اندرکان شهرستان رستم و ممسنی اعلام می کنیم؛ اگر "تاریخ انشان "را دیگران به نام خود کرده و شما کاری نکردید !!! اگر" موسیقی ممسنی و رستم "را دیگران به نام خود کرده و هر روز در صدا و سیمایشان به نام خود پخش می کنند و شما کاری نکردید!!! اگر سردار بزرگ هخامنشی "آریوبرزن بزرگ "را دیگران به نام خود کرده و شما کاری نکردید !!! و هزاران اما و اگر دیگر؛ لیکن با به یغما رفتن منابع آب شهرستان رستم و ساختن سد تنگ شیو در دل خاک رستم به نام و کام دیگران سکوت نخواهیم کرد و سهل انگاری شما را نخواهیم پذیرفت .

برگرفته از وبلاگ درخید رستم ممسنی


برچسب ها: رودخانه تنگ شیو ، سد شیو ، پشت کوه رستم ، تیرازگون ،
آخرین ویرایش: - -

1391/11/26 16:59
همه ی ما مسئولیم
1391/11/24 23:02
باسلام.به نظرمن بایدریشه این سکوت معنا دارمسئولین شهرستان رستم را در هم شهری وهم استانی بودن جناب فرماندار فعلی رستم با باشتی ها دانست!!!
1391/11/23 12:49
آقای نیکنام اگر جلوی این ها را نگرفته بودیم شتر را با بار می بردند و مطمئن باش با این مدیریت و نیز سکوت تحصیل کردگان ما روزی این کار را خواهند کرد.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.