تبلیغات
وبگاه شهر مصیری و شهرستان رستم - کشیدن قلیان است ، جرم، یا مجاز!!!

کشیدن قلیان است ، جرم، یا مجاز!!!

نویسنده : امیر حسین اردکانی 1392/08/2 02:17  •    ارسال شده در: بحث های چالشی

  کشیدن قلیان ، جرم است یا مجاز!!!


این روزها ، در فضای مجازی و تعداد قابل توجهی از رسانه های نوشتاری،  در خصوص قلیان کشیدن بحث نسبتاً داغی  برپا شده است. هرکس به تناسب حال خویش از این یار قدیمی دودی های کشورمان( البته چپق را هم می توان در کنار و هماره و یاور قلیان دانست اما قلیان قدمتش زیاد است)، سخن گفته است. برخی دمی را مجاز دانسته ، برخی آسمان و ریسمان به هم ریسیده اند و از این سخنان آشفته شده و تازیدن را این بار از مجاری قلیان آغاز کرده اند!

قلیان یکی از جمله سرگرمی های مضری است که در این کشور وجود دارد و به ویژه در بخشی از جنوب کشور تا سال های  اخیر مصرف آن زیاد بود. که به تدریج   برخی آن را رها نموده و جالب آن است که هرچه مردان از قلیان فاصله گرفته اند، برعکس ، زنان و دختران به نسبت بیشتری به سمت قلیان گرایش پیدا کرده اند!


حال سخن این است که این وامصیبتا و بلوا بر سر قلیان را ما به چه میزانی بپذیریم؟! آیا مشکل و مسئله اساسی این کشور قلیان است؟ آیا به دلیل اینکه مشکل اساسی نیست ، آن را رها کنیم؟ آیا از آن دفاع کنیم؟!

آیا قلیان جرم است و باید با آن برخورد نمود؟! وآن را از اماکن عمومی جمع کنیم؟! آیا با جمع کردن قلیان از اماکن عمومی ناخواسته باعث بردن آن به خلوت خانه ها نمی شویم؟ آیا رفتن قلیان به خلوت خانه ها چیزهایی دیگر را با خود به همراه نخواهد داشت؟!

نگارنده این سطور از قلیان دفاع نمی کند، زیرا تنباکوی آن بسیار زیاد و هر دفعه قلیان کشیدن شاید بیش از یک بسته سیگار بیست عددی  دود به ریه ها وارد می کند!مخصوصاً که تنباکوهای میوه ای که نظارتی هم برآن صورت نمی گیرد و از طرفی معلوم نیست که حاوی چه موادی است؟!

اما آنچه که من بدان توجه دارم و می خواهم توجه خوانندگان خود را نیز بدان جلب کنم این است که رسانه های ما به طور عام ( به ویژه در برخوردهای باندی و گروهی) حاشیه شان بیش از متن حبرشان است.  با یک مثال مطلب را کمی بیشتر توضیح می دهم. در قدیم در روستا ها برای آن که بار از پشت چهارپایان نیفتد و نیز برای بالانس بار بر چهارپایان  معمولاً بارها به صورت دو نیمه مساوی بر چهارپایان بار می گردید. اما به دلیل اینکه امکان سنگینی یک لنگه بار بیشتر از دیگری می رفت، بنابراین مقداری به عنوان « سربار» برای ایجاد تعادل بر وسط کمر حیوان و دو نیمه بار قرار می دادند. در هنگامی که بار به یک سمت متمایل می شد، از آن مقدار سربار ، قسمتی را برای تعادل به سمت سبکتر بار هدایت می کردندتا تعادل بار بر پشت حیوان حفظ شود.

 اما گاهی برخی انسان ها،  به دلیل ناشی گری، بار سبکی بار می کردند و سربارشان بسیار زیاد بود و این بار هیچ وقت به منزل نمی رسید! در حقیقت سربار ، حواشی بار بود. و نباید آن را به جای بار در نظر می گرفتند!

امروزه نیز وضعیت ما در بسیاری از مسایل مانند مثال بالاست! مشکلات اقتصادی کمر ملت را دارد می شکند، به طوری که صدای آن دارد به گوش می رسد، جرایم در جامعه بیداد می کند، مفاسد اقتصادی در بخش هایی از مدیریت کشور در سطوح مختلف به وضوح دیده می شود!، خودکشی زیاد شده است، دزدی افزون گردیده است، کسلی و رخوت در بین جوانان به روشنی دیده می شود. نا امیدی زیاد گردیده است و...... مسایل و مشکلاتی که برشمردن آنها دردی را دوا نخواهد کرد و صرفاً در اینجا، به چند نمونه اشاره گردید.

اعتیاد به انواع مواد مخدر( تریاک، هروئین، شیشه، کراک، ماری جوانا و.....) در بازارهای شهر های ما مانند آدامس پیدا می شود ، ولی روز نامه ها و رسانه های ما در چند روز، هزاران متر کاغذ را مصرف می کنند، تا قلیان را محکوم کنند یا آن را تایید نمایند!

نگارنده این سطور قلیان را دود می داند، اما آنچه که خانمان سوز تر،  خانه خراب کن تر، و کشنده تر و موجب جدایی ها می گردد، قلیان نیست.

مشکل جوانان چیزی سوای از قلیان است.قلیان این روزها تفریح برخی از آقایان و خانم هاست!

تفریح!بله تفریح!

 جمع بندی و نتیجه گیری

قلیان یک موجود غیر ضروری است که علاوه بر خسارت بر ریه ها و جسم افراد، بر اقتصاد ما به دلیل مصرف تنباکو نیز تاثیر می گذارد. اما به نظر می رسد پرداختن به قلیان  در سطحی که رسانه های ما بدان پرداخته اند ، نه تنها ضروری نبوده بلکه باید مواردی را که بایت مخالفت با قلیان هزینه می کنیم ، در رفع مشکلات و مسایل حاد جوانان مملکت مصرف نماییم. در شأن و مقام رسانه های ما نیست که این مقدار به موضوعی چون قلیان بپردازند.امروزه جوانان ما مشکلات بسیار حادتری در پیش روی دارند که ، این مشکلات دارد به بنیان خانواده ضربه اساسی و کاری وارد می آورد.و مزید بر  ژن بشری دارد رو به ناخالصی و بدتر از آن به سمت ژن هایی بیمار پیش می رود!

 برچسب ها: قلیات ، هروئین ، جوانان ، دود ، تریاک ،
آخرین ویرایش: 1392/08/3 02:20

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.